Кінцеві вимикачі
Кінцевий вимикач як елемент автоматизації процесів
Контроль положення рухомих частин механізмів і пристроїв — необхідна частина багатьох технологічних процедур. Оскільки діапазон застосування дуже широкий, виробляють всілякі типи наконечників, які диференцуються за:
- конструктивного виконання,
- габаритам
- використовуваних матеріалів (застосовують метали, пластмасу, гуму),
- швидкості розмикання контактів і їх кількості,
- різного ступеня захисту від впливів довкілля: відкриті, пило-бризко, водо- та вибухозахищені.
Незалежно від типу та призначення, кінцевий датчик має мати низку характеристик: надійність спрацьовування, безпеку застосування для людей і механізмів, міцність і високу механічну й електричну зносостійкість. Елементи, що застосовуються з побутовою метою, мають бути ще й максимально безшумні. Кінцеві датчики виробляються різними приводами:
- з роликом (може бути реверсивний, поздовжній, на важелі або з кутовою дією)
- з кнопкою;
- з важелем;
- з обертовою трубкою, кільцем або петлею;
- та ін.
Вибір концентрування певного типу залежить від його призначення та галузі застосування. Необхідно врахувати тип привода, кількість і тип контактів (НО) — нормально відкритий і/або «НЗ» — нормально замкнутий), номінальний струм пристрою та допустиму частоту комутацій (циклів за хвилину).
Кінцеві вимикачі загального призначення
Сфера застосування обмежувачів велика. Наприклад, у ліфтовому господарстві такі пристосування встановлюються для кількох ланок технологічних процесів одночасно: датчики максимального та мінімального рівня кабіни, сигналізація відчинення та зачинення дверних стулок або обривання каната. Широко застосовують концепки під час автоматизації руху воріт і дверей: коли відкатні або металевих виробів рухаються між двома обмежувачами. У охоронних системах використовуються для спрацьовування сигналізації під час відчинення дверей або стулок воріт.
Пристрої для домашнього застосування
У побуті кінцеві датчики застосовуються повсюдно: для регулювання освітлення в приміщеннях, у механізмах підіймальних штор і ролет, для увімкнення світла в розсувних шафах. Особливість моделей, які застосовуються в домашніх системах — легкість у встановленні та мінігабарити. Компактні мікроконвіки часто встановлюються у меблів. Наприклад, у секціях шаф-купе, де під час відчинення дверцят кнопка віджимається й подає сигнал на увімкнення освітлення. Працюють такі елементи також у побутових приладах — принтерах, сканерах.
Кінцеві датчики для промислових підприємств в Україні
Автоматично та конвеєрні лінії, підіймачі, металорізальні верстати та пилорами: тут не обійтися без обмежувачів руху. Машинобудування, металургія, авіаційні механізми, гірничодобувна промисловість — для використання в цих галузях випускають кінцеві вимикачі спеціальних серій. Вони вирізняються підвищеною міцністю, стійкістю до фізичних і хімічних впливів, надійністю конструкції та складників елементів, часто повною герметичність.